Fort Leonard Wood

Graduation Information

We welcome all the families and friends of the service members training at Fort Leonard Wood. We invite you to visit this web site often for updates about your Soldier’s training cycle and to obtain information on upcoming events such as family day, ceremonies, graduation and how to make contact should you have questions.

We rely on your support of your Soldier through his or her training - they will need and want your encouragement and support. You are key to their integration and success during the many demands and challenges they face during their training.

We take our responsibility very seriously. You can be assured your Soldier is under the command of a group of experienced and concerned professionals.

Please click and read through the various pages of information to see if we have the information you are looking for. It is our desire to keep you informed and answer as many questions you might have.

Parent's Booklet

Graduation Event Map

Non - U.S. Citizens accessing Fort Leonard Wood:

Please access the information in the link below in order to visit Fort Leonard Wood for Graduation and Family Day events. This information is provided to allow visitors to plan a visit and complete the pre-application process for an installation pass. Installation passes can reduce wait times for procedures that must be completed before access to Fort Leonard Wood is granted.

Visitors that do not complete the pre-application process may be subjected to an average wait time of 5 hours for processing before access to Fort Leonard Wood is granted.

Non - U.S. Citizen Pass Information

Pass pre-application for accessing Fort Leonard Wood:

Please provide the information in the link below in order to visit Fort Leonard Wood. This information is provided to allow visitors who plan a visit and complete the pre-application process for an installation pass. Installation passes and back ground checks are required before access to Fort Leonard Wood is granted.

Visitors that do not complete the pre-application process may be subjected to a wait time for processing before access to Fort Leonard Wood is granted.

Pre-Application for U.S. Citizens visiting Fort Leonard Wood

  • CBRNS
  • Engineer
  • MP
  • NCOA
  • Prime Power
  • AF Det
Unit: B Co. 58th Trans.
Class: 43T
Location: Baker Theater
Date: September 26, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: C Co. 84th Chem
Class: 15-16
Location: Abrams Theater
Date: September 28, 2016
Time: 9:30 a.m.
Family Day: September 27, Building 1707E
Unit: D Co. 1-48 IN BN
Class: 04-16
Location: Baker Theater
Date: September 29, 2016
Time: 10 a.m.
Family Day: 9:30 a.m. September 28, 2016 Pershing Community Center
Unit: C Co. 58th Trans.
Class: 44T
Location: Baker Theater
Date: October 3, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: D Co. 2-10 IN BN
Class: 16-049
Location: Baker Theater
Date: October 6, 2016
Time: 8 a.m.
Family Day: 8 a.m. October 5, 2016 Baker Theater
Unit: D Co. 2-10 IN BN
Class: 16-049
Location: Baker Theater
Date: October 6, 2016
Time: 8 a.m.
Family Day: 8 a.m. October 5, 2016 Baker Theater
Unit: B Co. 1-48 IN BN
Class: 04-16
Location: Baker Theater
Date: October 6, 2016
Time: 10 a.m.
Family Day: 11 a.m. October 5, 2016 Baker Theater
Unit: A Co. 58th Trans.
Class: 45T
Location: Baker Theater
Date: October 11, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: B Co. 84th Chem
Class: 16-16
Location: Abrams Theater
Date: October 12, 2016
Time: 9:30 a.m.
Family Day: 10 a.m. October 8, 2016 Museum (Chemical Reg. Rm)
Unit: B Co. 58th Trans.
Class: 46T
Location: Abrams Theater
Date: October 18, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: A Co. 2-10 IN BN
Class: 16-050
Location: Baker Theater
Date: October 20, 2016
Time: 9 a.m.
Family Day: 9 a.m. October 19, 2016 Baker Theater
Unit: B Co. 2-10 IN BN
Class: 16-051
Location: Baker Theater
Date: October 20, 2016
Time: 11 a.m.
Family Day: 6:30 a.m. October 19, 2016 PCC
Unit: C Co. 58th Trans.
Class: 47T
Location: Abrams Theater
Date: October 24, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: C Co. 84th Chem
Class: 17-16
Location: Abrams Theater
Date: October 27, 2016
Time: 9:30 a.m.
Family Day: October 26, Building 1707E
Unit: A Co. 3-10 IN BN
Class: 52-16
Location: Baker Theater
Date: October 27, 2016
Time: 10 a.m.
Family Day: 11 a.m. October 26, Baker Theater
Unit: A Co. 58th Trans.
Class: 48T
Location: Baker Theater
Date: October 31, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: C Co. 2-10 IN BN
Class: 16-053
Location: Baker Theater
Date: November 3, 2016
Time: 10 a.m.
Family Day: 10 a.m. November 2, 2016 Baker Theater
Unit: C Co. 1-48 IN BN
Class: 04-16
Location: Baker Theater
Date: November 3, 2016
Time: Noon
Family Day: 9 a.m. November 2, 2016 PCC
Unit: D Co. 3-10 IN BN
Class: 04-16
Location: Baker Theater
Date: November 3, 2016
Time: Noon
Family Day: 11 a.m. November 2, 2016 Baker Theater
Unit: B Co. 58th Trans.
Class: 49T
Location: Baker Theater
Date: November 7, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: B Co. 84th Chem
Class: 18-16
Location: Abrams Theater
Date: November 10, 2016
Time: 9:30 a.m.
Family Day: 10 a.m. November 5, 2016 Museum (Chemical Reg. Rm)
Unit: E Co. 2-10 IN BN
Class: 16-056
Location: Baker Theater
Date: November 10, 2016
Time: Noon
Family Day: 4 p.m. November 9, 2016 Baker Theater
Unit: C Co. 1-48 IN BN
Class: 04-16
Location: Baker Theater
Date: November 10, 2016
Time: 1 p.m.
Family Day: 10 a.m. November 9, 2016 PCC
Unit: F Co. 1-48 IN BN
Class: 04-16
Location: Baker Theater
Date: November 23, 2016
Time: 10 a.m.
Family Day: 11 a.m. November 23, Baker Theater
Unit: C Co. 84th Chem
Class: 19-16
Location: Baker Theater
Date: November 25, 2016
Time: 9:30 a.m.
Family Day: November 24, Building 1707E
Unit: A Co. 1-48 IN BN
Class: 04-16/058
Location: Baker Theater
Date: December 1, 2016
Time: 9 a.m.
Family Day: 10 a.m. November 30, 2016 PCC
Unit: C Co. 3-10 IN BN
Class: 04-16
Location: Abrams Theater
Date: December 1, 2016
Time: 10 a.m.
Family Day: Noon November 30, 2016 Abrams Theater
Unit: B Co. 169th
Class: 12T 011 and 12R 24-16
Location: Brown Hall
Date: August 09, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: D Co. 554th
Class: 30-16N
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: August 9, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: B Co. 169th
Class: 12Y 9-16
Location: Brown Hall
Date: August 10, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: D Co. 554th
Class: 06-16V
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: August 10, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: C Co. 31st OSUT
Location: Abrams Theater
Date: August 12, 2016
Time: 9 a.m.
Family Brief: 9 a.m. August 11, 2016 Abrams Theater
Unit: A Co. 554th
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: August 16, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: D Co. 554th
Class: 19-16L
Location: Bldg. 5059 (Ordnance Reg. Rm)
Date: August 16, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: C Co. 35th EN BN OSUT
Location: Abrams Theater
Date: August 19, 2016
Time: 9 a.m.
Family Brief: 9 a.m. August 18, 2016 Abrams Theater
Unit: B Co. 169th
Class: 12R 25-16
Location: Brown Hall
Date: August 19, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: B Co. 35th EN BN STO1
Location: Abrams Theater
Date: August 18, 2016
Time: 4 p.m.
Family Brief: noon August 17, 2016 B Co. Barracks (Bldg. 3102)
Unit: A Co. 554th
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: August 23, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: B Co. 554th
Class: ENBOLC 007-16
Location: Engineer Grove
Date: August 23, 2016
Time: 11:30 a.m.
Unit: D Co. 31st Class 501
Class: 12R 26-16
Location: TBD
Date: TBD
Time: TBD
Unit: B Co. 169th
Class: 12R 26-16
Location: Brown Hall
Date: August 26, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: B Co. 169th
Class: 12Y 10-16
Location: Brown Hall
Date: August 31, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: D Co. 554th
Class: 33-16N
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: August 31, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: D Co. 554th
Class: 20-16L
Location: Bldg. 5059 (Ordnance Reg. Rm)
Date: September 2, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: B Co. 169th
Class: 12T 012
Location: Brown Hall
Date: September 7, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: A Co. 554th
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: September 8, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: D Co. 554th
Class: 07-16V
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: September 9, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: B Co. 169th
Class: 12R 27-16
Location: Brown Hall
Date: September 12, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: D Co. 554th
Class: 21-16L
Location: Bldg. 5059 (Ordnance Reg. Rm)
Date: September 12, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: A Co. 31st EN BN BCT
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: September 15, 2016
Time: 10:30 a.m.
Family Brief: 10:30 a.m. September 14, 2016 Museum (Engineer Reg. Rm)
Unit: B Co. 169th
Class: 12R 28-16
Location: Brown Hall
Date: September 19, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: D Co. 554th
Class: 22-16L
Location: Bldg. 5059 (Ordnance Reg. Rm)
Date: September 19, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: D Co. 554th
Class: 03-16G
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: September 19, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: B Co. 169th
Class: 12T 013
Location: Brown Hall
Date: September 21, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: A Co. 554th
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: September 22, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: D Co. 554th
Class: 23-16L
Location: Bldg. 5059 (Ordnance Reg. Rm)
Date: September 26, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: B Co. 554th
Class: ENBOLC 008-16
Location: Engineer Grove
Date: September 28, 2016
Time: 1 p.m.
Unit: D Co. 554th
Class: 36-16N
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: September 29, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: D Co. 35th EN BN OSUT
Location: Abrams Theater
Date: September 30, 2016
Time: 9 a.m.
Family Brief: 9:30 a.m. September 29, 2016 Abrams Theater
Unit: D Co. 554th
Class: 24-16L
Location: Bldg. 5059 (Ordnance Reg. Rm)
Date: October 3, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: A Co. 554th
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: October 6, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: C Co. 554th
Class: 005/6-16N
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: October 7, 2016
Time: 11 a.m.
Unit: B Co. 169th
Class: 12R 30-16
Location: Brown Hall
Date: October 11, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: D Co. 554th
Class: 25-16L
Location: Bldg. 5059 (Ordnance Reg. Rm)
Date: October 11, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: B Co. 169th
Class: 12T 014
Location: Brown Hall
Date: October 12, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: B Co. 169th
Class: 12Y 12-16
Location: Brown Hall
Date: October 13, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: D Co. 554th
Class: 08-16V
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: October 13, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: B Co. 35th EN BN STO2
Location: Abrams Theater
Date: October 7, 2016
Time: 9 a.m.
Family Brief: 9:30 a.m. October 6, 2016 Abrams Theater
Unit: D Co. 554th
Class: 26-16L
Location: Bldg. 5059 (Ordnance Reg. Rm)
Date: October 18, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: A Co. 31st EN BN Class 16/12
Location: Abrams Theater
Date: October 21, 2016
Time: 9 a.m.
Family Brief: 9:30 a.m. October 20, 2016 Abrams Theater
Unit: D Co. 554th
Class: 39-16N
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: October 21, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: B Co. 169th
Class: 12R 31-16
Location: Brown Hall
Date: October 24, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: B Co. 169th
Class: 12T 501
Location: Brown Hall
Date: October 26, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: B Co. 554th
Class: 009-16
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: October 26, 2016
Time: 1 p.m.
Unit: B Co. 169th
Class: 12Y 13-16
Location: Brown Hall
Date: October 27, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: A Co. 35th EN BN OSUT
Location: Abrams Theater
Date: November 4, 2016
Time: 9 a.m.
Family Brief: 9:30 a.m. November 3, 2016 Abrams Theater
Unit: D Co. 554th
Class: 27-16L
Location: Bldg. 5059 (Ordnance Reg. Rm)
Date: November 7, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: D Co. 554th
Class: 28-16L
Location: Bldg. 5059 (Ordnance Reg. Rm)
Date: November 15, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: B Co. 169th
Class: 12Y 14-16
Location: Brown Hall
Date: November 16, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: B Co. 554th
Class: 010-16
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: November 17, 2016
Time: 1 p.m.
Unit: D Co. 554th
Class: 42-16N
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: November 21, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: D Co. 554th
Class: 29-16L
Location: Bldg. 5059 (Ordnance Reg. Rm)
Date: November 22, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: B Co. 31st EN BN Class 18/14
Location: Abrams Theater
Date: November 25, 2016
Time: 9 a.m.
Family Brief: 9:30 a.m. November 24, 2016 Abrams Theater
Unit: B Co. 554th
Class: 011-16
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: December 1, 2016
Time: 1 p.m.
Unit: B Co. 169th
Class: 12Y 15-16
Location: Brown Hall
Date: December 12, 2016
Time: 3 p.m.
Unit: B Co. 554th
Class: 012-16
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: December 15, 2016
Time: 1 p.m.
Unit: C Co. 31st EN BN Class 16/12
Location: Abrams Theater
Date: December 16, 2016
Time: 9 a.m.
Family Brief: 9:30 a.m. December 15, 2016 Abrams Theater
Unit: C Co. 554th
Class: 007/8-16
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: December 16, 2016
Time: 11 a.m.
Unit: C Co. 35th EN BN OSUT
Location: Abrams Theater
Date: December 16, 2016
Time: 9 a.m.
Family Brief: 9 a.m. December 15, 2016 Abrams Theater
Unit: B Co. 554th
Class: 013-16
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: January 27, 2017
Time: 1 p.m.
Unit: D Co. 35th EN BN OSUT
Location: Abrams Theater
Date: February 10, 2017
Time: 9 a.m.
Family Brief: 9:30 a.m. February 9, 2017 Abrams Theater
Unit: B Co. 35th EN BN OSUT
Location: Abrams Theater
Date: February 24, 2017
Time: 9 a.m.
Family Brief: 9:30 a.m. February 23, 2017 Abrams Theater
Unit: A Co. 31st EN BN Class 2
Location: Abrams Theater
Date: March 3, 2017
Time: 9 a.m.
Family Brief: 9:30 a.m. March 2, 2017 Abrams Theater
Unit: B Co. 554th
Class: 014-16
Location: Museum (Engineer Reg. Rm)
Date: March 3, 2017
Time: 1 p.m.
Unit: A Co. 35th EN BN OSUT
Location: Abrams Theater
Date: March 17, 2017
Time: 9 a.m.
Family Brief: 9:30 a.m. March 16, 2017 Abrams Theater
Unit: B Co. 31st EN BN Class 5
Location: Abrams Theater
Date: April 28, 2017
Time: 9 a.m.
Family Brief: 9:30 a.m. April 27, 2017 Abrams Theater
Unit: B Co. 35th EN BN OSUT
Location: Abrams Theater
Date: May 5, 2017
Time: 9 a.m.
Family Brief: 9:30 a.m. May 5, 2017 Abrams Theater
Unit: C Co. 31st EN BN Class 6
Location: Abrams Theater
Date: May 12, 2017
Time: 9 a.m.
Family Brief: 9:30 a.m. May 11, 2017 Abrams Theater
Unit: D Co. 787th
Class: 31B STO1 1-16
Location: Nutter Field House
Date: August 5, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: E Co. 701st
Class: 31B STO1 2-16
Location: Nutter Field House
Date: August 12, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: D Co. 795th
Class: 31B STO1 3-16
Location: Nutter Field House
Date: August 19, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: C Co. 787th
Class: 31B OSUT 15-16
Location: Nutter Field House
Date: August 25, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: C Co. 701st
Class: 31E AIT 5-16
Location: 787 MP CN CR#1
Date: September 2, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: B Co. 795th
Class: 31B OSUT 16-16
Location: Nutter Field House
Date: September 8, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: C Co. 701st
Class: 31E AIT 502-16
Location: 787 MP CN CR#1
Date: October 7, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: D Co. 787th
Class: 31B STO2 1-16
Location: Nutter Field House
Date: October 20, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: E Co. 701st
Class: 31B STO2 2-16
Location: Nutter Field House
Date: October 27, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: B Co. 787th
Class: 31B OSUT 17-16
Location: Nutter Field House
Date: November 3, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: A Co. 701st
Class: 31B OSUT 18-16
Location: Nutter Field House
Date: November 10, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: C Co. 701st
Class: 31E AIT 6-16
Location: 787 MP CN CR#1
Date: November 10, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: C Co. 795th
Class: 31B OSUT 19-16
Location: Nutter Field House
Date: November 23, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: A Co. 795th
Class: 31B OSUT 20-16
Location: Nutter Field House
Date: December 8, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: A Co. 787th
Class: 31B OSUT 21-16
Location: Nutter Field House
Date: December 15, 2016
Time: 9 a.m.
Unit: E Co. 795th
Class: 31B OSUT 22-16
Location: Nutter Field House
Date: January 19, 2017
Time: 9 a.m.
Unit: E Co. 787th
Class: 31B OSUT 23-16
Location: Nutter Field House
Date: January 26, 2017
Time: 9 a.m.
Unit: D Co. 795th
Class: 31B OSUT 24-16
Location: Nutter Field House
Date: February 9, 2017
Time: 9 a.m.
Unit: C Co. 787th
Class: 31B OSUT 25-16
Location: Nutter Field House
Date: February 23, 2017
Time: 9 a.m.
Class: 12C EN ALC 002-16/12B EN ALC 005-16
Location: Lincoln Hall Auditorium
Date: August 26, 2016
Time: 10 a.m.
Class: 12H30 EN ALC 003-16/12N30 EN ALC 501-16
Location: Lincoln Hall Auditorium
Date: September 6, 2016
Time: 10 a.m.
Class: CBRN ALC 007-16
Location: Lincoln Hall Auditorium
Date: September 22, 2016
Time: 10 a.m.
Class: BLC 07-16
Location: Lincoln Hall Auditorium
Date: September 23, 2016
Time: 11 a.m.
Class: MP SLC 004-16/CID 003-16
Location: Lincoln Hall Auditorium
Date: September 22, 2016
Time: 2 p.m.
Class: CBRN SLC 004-16
Location: Lincoln Hall Auditorium
Date: September 29, 2016
Time: 10 a.m.
Class: MP ALC 008-16
Location: TBD
Date: September 30, 2016
Time: TBD
Class: CID ALC 004-16
Location: TBD
Date: September 30, 2016
Time: TBD
Class: Corrections and Detention ALC 003-16
Location: TBD
Date: September 30, 2016
Time: TBD
Class: MP SLC 001-17
Location: Thurman Hall, Room 1522
Date: December 16, 2016
Time: 9 a.m.
Class: Prime Power School's 12P Course 003-15
Location: Museum, Engineer Reg. Rm.
Date: August 25, 2016
Time: 10 a.m.
Class: Prime Power School's ALC
Location: PPS Multi-Purpose Rm
Date: August 23, 2016
Time: 10 a.m.
Class: Prime Power School's PLDC
Location: PPS Multi-Purpose Rm
Date: November 1, 2016
Time: 10 a.m.
Rodeo: 8 a.m. October 31, 2016
Class: Prime Power School's 12P Course 001-16
Location: Museum, Engineer Reg. Rm.
Date: December 15, 2016
Time: 10 a.m.
Please Call for Information: Vehicle Operations
Phone: 573-596-3744
Please Call for Information: Pavements and Equipment
Phone: 573-596-4944
Please Call for Information: Emergency Management
Phone: 573-596-4833
Please Call for Information: Emergency Management
Phone: 573-563-7575